Sıkça Sorulan Sorular


İhracat yapacak gerçek veya tüzel kişilerin ihraç edecekleri malın ait olduğu sektörde faaliyet gösteren Birliklere üye olmaları İhracat Yönetmeliği, 5910 Türkiye İhracatçılar Meclisi İle İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ve Yönetmelik gereğince zorunludur.

Ayrıca, Birliklerin faaliyet konusunda yer alan zorunlu beyanname onayı, ihracatı kayda aldırmak, konsinye ve bedelsiz ihracat uygulamaları, ihracata yönelik devlet desteklerinden, UR-GE projeleri, yurt dışında ve yurt içinde düzenlenen fuarlar, sektörel ticaret heyetleri, alım heyetleri, tasarım, pazara giriş evrakları, ktz yetkinlik projeleri, yurt dışı birim tanıtım ve marka tescil desteği, Turquality ve marka destekleri, dahilde ve hariçte işleme rejimi, eğitimlere katılım  ve diğer hizmetlerden yararlanmak için de Birliklere üye olmak gerekir.

1- https://oaib.org.tr/oaib-online linkindeki Online İşlemler bölümünden OAİB Dijital (https://dijital.oaib.org.tr/) bölümüne üye olarak,

2- uyelik@oaib.org.tr; oaibuygulama@oaib.org.tr e-posta adreslerine imza sirküleriniz ve gerekli evraklarla birlikte (Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Mükellefiyet Yazısı, Adres Değişikliği Resmi Evrakları vd.) yazacağınız talep dilekçenizi  pdf olarak göndererek firma bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi İçin :

ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

uyelik@oaib.org.tr, oaibuygulama@oaib.org.tr e-posta adreslerine dilekçe, imza sirküleri, değişikliği gösteren ticaret sicil gazetesi ve yeni vergi levhasının veya vergi mükellefiyet yazısının gönderilmesi yeterlidir.

Ayrıntılı Bilgi İçin :

ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

uyelik@oaib.org.tr ve oaibuygulama@oaib.org.tr e-posta adreslerine üyelikten çıkış talebi olan dilekçe ve imza sirkülerinin gönderilmesi yeterlidir.

Ayrıntılı Bilgi İçin :

ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Daha önce Genel Sekreterliğimiz bünyesindeki herhangi bir Birliğe üyeliği bulunup istifa etmiş olan firmaların yeniden üye olmak istemesi durumunda, varsa mevcut borçlarını ödeyip üye olmak için dilekçe, imza sirküleri ve güncel diğer gerekli belgeler ile birlikte 200 TL giriş aidatın dekontunu uyelik@oaib.org.tr, oaibuygulama@oaib.org.tr adreslerine gönderilmesi yeterlidir.

 

Ayrıntılı Bilgi İçin :

ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

İlgili kurumlara/firmalara verilmek üzere üye olduğumuza dair belgeyi,

1- https://oaib.org.tr/oaib-online linkindeki Online İşlemler bölümünden OAİB Dijital (https://dijital.oaib.org.tr/) bölümüne üye olarak veya genellikle bankalardan istenen Doğrulanabilir Üyelik Belgesi Alma (https://www.tim.org.tr/tr/uyelik-sorgulama) linkinden alabilirsiniz. Üyelik borcunuzu yine OAİB Dijital (https://dijital.oaib.org.tr/) linkinden öğrenebilir ve varsa borcunuzu https://oaib.org.tr/uyelik/birliklerimiz-hesap-numaralari linkinden öğreneceğiniz Birliğiniz Hesabına yatırabilirsiniz.

2- uyelik@oaib.org.tr; oaibuygulama@oaib.org.tr e-posta adreslerine imza sirküleriniz ekinde yazacağınız talep dilekçenizi göndererek alabilirsiniz. E-posta yolu ile tarafınıza cevap verilecektir.

Ayrıntılı Bilgi İçin :

ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Musa DEMİR Genel Sekreter 

 

 

 
 
 
 
 
 

İHRACATÇI BİRLİĞİNİN ADI 

 
 
 
 
 

1.TOPLANTI TARİHİ ve SAATİ 

 
 
 
 
 

1.TOPLANTIDA ÇOĞUNLUK SAĞLANAMADIĞI TAKDİRDE YAPILACAK 2. TOPLANTININ 

TARİHİ ve SAATİ 

 
 
 
 
 

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği 

 
 
 
 

18 Nisan 2024 Perşembe 

Saat 14:00 

 
 
 
 

19 Nisan 2024 Cuma 

Saat 14:00