CAHİT GÖKÇELİK İLE GÜMRÜK İŞLEMLERİNDE CEZAİ HÜKÜMLER VE UYGULAMALARI

 

Cahit GÖKÇELİK'in anlatımı ve sunumuyla " Gümrük İşlemlerinde Cezai Hükümler ve Uygulamaları Webinarı" 23 Haziran 2021  tarihinde saat 14:00'te Zoom-Webinar uygulaması üzerinden online olarak, 176 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

 

Eğitime katılanlar aşağıdaki konularda bilgi sahibi olma imkanına kavuşmuşlardır:

 

Dış Ticaret mevzuatında, ithalat ve/veya ihracat uygulamalarında mevzuata aykırı işlem yapılması halinde öngörülen yaptırımlar söz konusudur. Bu yaptırımlar genel itibariyle iki kanunda ele alınmıştır: Kabahat niteliğindeki ihlaller 4458 sayılı Gümrük Kanununda, suç niteliğindeki ihlaller ise 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununda düzenlenmiştir.

 

Dış ticaret içinde bulunan kişi ve kurumların bu yaptırımları ve hangi durumlarda bu yaptırımlarla karşılaşacaklarını bilmeleri gerekmektedir. Aksi durumda yaptırımların boyutu dikkate alındığında çok ciddi mağduriyetler söz konusu olabilecektir.

 

Eğitim kapsamında “suç” ve “kabahat” niteliğindeki fiiller ve bunların birbirlerine göre farkları ortaya konacak ve dış ticaret uygulamalarında gündeme gelen bütün “suç” ve “kabahat” durumları örnekleri ile ele alınmıştır.

 

Eğitim sonunda Cahit GÖKÇELİK katılımcıların konuyla ilgili soruları yanıtlamıştır.

 

Eğitimin Sunumu