Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.

Abone Ol
E-mail
RSS HABERLERE ABONE OL
MAIL ADRESİNİZ TANIMLANMIŞTIR.
Artık bültenimizi mail adresinizden de takip edebilirsiniz.

İHRACAT BELGELERİ


EAC Gümrük Sertifikası, SGR Sertifikası (Hijyen), Rusya Yangın Sertifikası, UkrSepro Sertifikası, Kazakistan GOSTK Sertifikası, GOST-U Sertifikası

EAC Gümrük  Sertifikası

EAC Sertifikası, Dış ticarette bürokratik gecikmeleri önlemek amacıyla Kazakistan, Belarus, Rusya, Kırgızistan ve Ermenistan’ın da içinde bulunduğu 5 ülke arasında imzalanan Gümrük  (EAC) sistemi kapsamında yürürlüğe girmiştir. EAC Sertifika sistemi 2010 yılında Gümrük Komisyonu kararı ile onaylanmıştır.


 

 

Daha sonra Avrasya Ekonomik Topluluğu Komisyonunun 293 Sayı ve 25 Aralık 2012 tarihli kararı uyarınca; Gümrüklerde uygulanacak olan Sertifika biçimleri(EAC sertifikası ve EAC deklarasyonu) Teknik Regülasyonlar çerçevesinde yasallaştı ve 15 Şubat 2013'ten itibaren uygulamaya başlandı. Bu uygulama halen Rusya, Kazakistan, Belarus, Ermenistan ve Kırgızistan için geçerlidir ve koşulları yerine getiren yeni üyeleri kabul etmektedir.

Avrasya Gümrük ülkeleri olan Rusya, Kazakistan, Beyaz Rusya, Ermenistan ve Kırgızistan’a ihracat yapacak firmaların ürünlerinin bu yeni n standartlarına uygun olması gerekmektedir. Bu ürünlerin standartlara uygun olduğunu gösteren belge EAC Sertifikası ve EAC Deklarasyonu‘dur.Gümrük Komisyonu, Gümrük teknik düzenlemelerine tabi olan ürünler için bu düzenlemeler yürürlüğe girdikten sonra verilmiş (alınmış olan) GOSTR, GOSTB ve GOSTK sertifikaları ve deklarasyonları 15 Mart 2015 tarihine kadar geçerli olacağı yönünde karar vermiştir. Bu tarihten sonraki tüm sertifikalar otomatikman geçersiz hale gelmiştir.

 

EAC sertifikası ve EAC Deklarasyonu üye ülkelerin sınırları içinde onaylanmış ortak standartlarda üretim kalitesini artırmak ve ortak bir gümrük prosedüründe ürünlerin serbest dolaşımını sağlamak için uygulanan zorunlu bir sistemdir.

Bu kapsamda Gümrük  bölgesinde geçerli olan EAC Sertifikası veya EAC Deklarasyonu verilebilmesi için Rosakreditasyon tarafından akredite bir sertifika merkezi ve akredite bir laboratuvar aracılığı ile EAC belgesi alınmalıdır.

EAC belgesi mutlaka her üye devletin (Kazakistan, Belarus, Rusya, Kırgızistan ve Ermenistan) gümrük pazarına girişi için gereklidir. Gümrük Anlaşmasının amacı 5 ülke arasındaki ticaretteki engellerin ve zorunlu prosedürlerin sayısını azaltmak ve dış ticareti daha sorunsuz bir şekilde yapmaktır. EAC Sertifikası ve EAC deklarasyonu her ülkenin kendi topraklarında geçerli oluğu gibi aynı zamanda 5 ülke pazarına girmek için de en kolay ve zorunlu yoldur.

 

EAC sertifikasına ve EAC deklarasyonuna sahip olan şirketler kendi ülkesinde ürettikleri malları sorunsuz bir şekilde bu ülkelerin topraklarına satabilmektedir.

Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan gibi Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) üyesi ülkelere tüketici ve sanayi ürünleri ihraç eden her şirketin ürünlerinin EAEU tarafından belirlenmiş bir dizi koşulu karşılaması gerekiyor

                                                                         

Ürünlerinizi Avrasya Ekonomik bölgesine sorunsuzca ihraç edebilmeniz için aşağıdaki Teknik Reglamentlere bağlı olarak tüm ürünleri EAC (EAC Sertifikası ve/veya EAC deklarasyonu) kapsamında belgelendirilmesi gerekiyor.

 • Teknik Reglament TR CU 004/2011– Alçak Gerilim Ekipmanları
 • Teknik Reglament  TR CU 005/2011 – Ambalaj ürünleri
 • Teknik Reglament TR CU 007/2011 – Çocuk ve Gençler İçin Tasarlanmış Ürünler
 • Teknik Reglament TR CU 008/2011 – Oyuncak
 •  Teknik Reglament TR CU 009/2011 – Kozmetik ve Parfümeri ürünleri
 •  Teknik Reglament TR CU 010/2011 – Makina ve Teçhizatlar
 • Teknik Reglament TR CU 011/2011 – Asansörler
 •  Teknik Reglament TR CU 012/2011 – Patlayıcı(ATEX) Ortamlarda kullanılan Ekipmanlar
 •  Teknik Reglament TR CU 013/2011 – Otomobillerde ve Havacılıkta kullanılan Benzin, Motorin...vb.
 •  Teknik Reglament TR CU 015/2011 – Tahıl ürünleri
 •  Teknik Reglament TR CU 016/2011 – Gazla Çalışan Araç\gereçler
 •  Teknik Reglament TR CU 017/2011 – Hafif Sanayi Ürünleri(tekstil ürünleri)
 •  Teknik Reglament TR CU 018/2011– Tekerlekli Araçlar ve araba yedek parçaları
 •  Teknik Reglament TR CU 019/2011– Kişisel Koruyucu\Güvenlik Ekipmanları
 •  Teknik Reglament TR CU 020/2011 – Elektrik\Elektronik ekipmanların Elektromanyetik Uyumu
 •  Teknik Reglament TR CU 021/2011 – Gıda Ürünlerinin Güvenliği
 •  Teknik Reglament TR CU 023/2011 – Sebze ve Meyve Suyu Güvenliği
 •  Teknik Reglament TR CU 024/2011 – Yağ ve Petrol Ürünleri
 •  Teknik Reglament TR CU 025/2012 – Mobilya ürünleri
 •  Teknik Reglament TR CU 027/2012 – Diyet Besinler
 •  Teknik Reglament TR CU 029/2012 – Gıda Katkı Maddeleri ve Tatlandırıcılar
 •  Teknik Reglament TR CU 031/2012 – Tarım\Orman Traktörleri ve Römorkları
 •  Teknik Reglament TR CU 032/2013 – Basınçla Çalışan Ekipmanlar\Kaplar
 •  Teknik Reglament TR CU 033/2013 – Süt ve Süt Ürünleri

Mevcut Teknik Reglamentlere göre 2 çeşit belge tipi (EAC Sertifikası ve EAC deklarasyonu) kullanılmaya başlanmıştır ve her ürün için bu belgelerden birinin (Teknik Reglamenlere bağlı olarak) akredite kurum tarafından çıkarılması zorunludur.

                                        EAC Sertifikası                                                                                    EAC Deklarasyonu

                                      

 

 

           EAC Sertifikası:

EAC Sertifikası; Gümrük ülkelerince ithal edilen ürünlerin mevcut yasa ve Teknik Regülasyonlara uygun olduğunun akredite sertifika şirketi ve laboratuvarı tarafından EAC kapsamında belgelendirilmesi anlamını taşımaktadır.

Bu sertifika belli sayıda bir ürün için, parti bazında ya da 1,2, 3,4, 5 yıllık seri üretim olarak çıkarılabilir.


TR CU Gümrük Sertifikası (EAC) için numune testi ve üretim yapılan fabrikaya ziyaret bazı ürünler için zorunludur. Sertifikasyon süresince Yıllık İnceleme (denetim, kontrolü) zorunludur. Verilen tüm belgeler, Gümrük veri tabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde sertifikanın varlığı ve içeriği herkes tarafından incelenebilmektedir. Buradan
EAC Sertifikası ve buradan EAC Deklarasyonu nu inceleyebilirsiniz.


EAC Sertifikası için üye ülkelerin herhangi birinde resmi olarak kayıtlı bir "Temsilci Firma" gerekmektedir.

Bu temsilci firma sizin bu ülkelerdeki resmi şubeniz (INN ve OGRN kaydı olmalı) olabilir veya sadece ürün sattığınız bir müşteriniz.

EAC Sertifikasının (Gümrük  Sertifikasının) Genel Özellikleri :

 •   EAC Sertifikası ( CUTR Sertifikası ) Gümrük genelinde geçerlidir. Tüm Gümrük üye ülkelerinde (Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan) geçerlidir.
 • Sadece Resmi kurumlar tarafından yetkilendirilmiş akredite kuruluşlar sertifikasyon prosedürünü yürütebilir ve sertifikayı yayınlayabilir.
 • EAC Sertifikası, Avrasya Ekonomi Komisyonu’nun 293 sayılı kararı doğrultusunda özel olarak belirtilmiş formda yayınlanabilir.
 • Seçilen sertifikasyon formuna bağlı kalmak kaydı ile EAC Sertifikası bir ürün grubuna verilebilmektedir.
 • Sertifikanın geçerlilik süresi en fazla 5 yıldır.
 • Gümrük  (EAC)Sertifikasına, başvuru sahibi olarak üretici, satıcı ya da yabancı bir üretici tarafından yetkilendirilmiş Gümrük ’ne kayıtlı bir firma veya özel girişimci tarafından başvuru yapılabilir
 • Gümrük Teknik regülasyonlarına göre uygunluğu doğrulanan tüm EAC Sertifikasına tabi ürünler EAC logosu ile etiketlenmiş olması gerekmektedir.
 • Hazırlanan EAC Sertifikası Rosakreditasyon sistemine işlenir.

                                            

                        EAC Deklarasyonu:


Yukarıda sözü edilen EAC Sertifikasına benzer olarak hazırlanan EAC deklarasyonu aynı Rosakreditasyon veri tabanına kayıt edilmekte olup Teknik Reglamentlerde belirtilen belli bazı ürün grupları için düzenlenmektedir.

EAC Deklarasyonu belli sayıda bir ürün için, parti ya da 1,2, 3,4, 5 yıllık seri üretim bazında düzenlenebilmektedir.

EAC Deklarasyonu için numune testi ve üretim yapılan fabrikaya ziyaret zorunlu değildir. Ayrıca, sertifikasyon süresince Yıllık İnceleme (denetim, kontrolü) gerekli değildir.
 
Verilen tüm EAC deklarasyonları; EAC Sertifikalarında olduğu gibi Gümrük veri tabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde Deklarasyonların varlığı ve içeriği herkes tarafından incelenebilmektedir.

Gümrük  kanununa göre örneğin Türkiye’de yerleşik bir üretici olan firmalarımız, Rusya, Kazakistan Belarus, Ermenistan ve Kırgızistan’da kesinlikle yerel bir firma belirtmek zorundalar. Yani EAC Sertifikası kesinlikle direk üretici adına verilemez.

EAC Gümrük Deklarasyonu için de ayni şekilde EAC Sertifikası sisteminde olduğu gibi üye ülkelerin herhangi birinde resmi olarak kayıtlı bir "Temsilci Firma" gerekmektedir.

     EAC Deklarasyonu Önemli Özellikleri:

 • Deklarasyonda, EAC Sertifikası gibi tüm Gümrük üye ülkelerinde (Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan) geçerlidir.
 • Gümrük  (EAC)Deklarasyonuna, başvuru sahibi olarak üretici, satıcı ya da yabancı bir üretici tarafından yetkilendirilmiş Gümrük ’ne kayıtlı bir firma veya özel girişimci tarafından başvuru yapılabilir.
 • EAC Deklarasyonu, Avrasya Ekonomi Komisyonu’nun 293 sayılı kararı doğrultusunda onaylanmış olup, matbu bir A4 sayfa olarak tanımlanmıştır.
 • Seçilen Teknik Reglamente bağlı kalmak kaydı ile EAC Deklarasyonu bir ürün grubuna verilebilmektedir.
 • Deklarasyonun geçerlilik süresi en fazla 5 yıldır.
 • Gümrük Teknik regülasyonlarına göre uygunluğu doğrulanan tüm deklarasyona tabi ürünler EAC logosu ile etiketlenmiş olması gerekmektedir.
 • Hazırlanan deklarasyon Rosakreditasyon sistemine işlenir.
 • Başvuru sahibi (Üretici, Satıcı ya da Yabancı üretici tarafından yetkilendirilmiş kurum ) deklarasyon prosedürünü sertifika prosedürü ile değiştirebilmektedir. Bir ürün EAC deklarasyonu kapsamındaysa ve üretici EAC Sertifikası talep ederse bu durumda EAC Sertifikası çıkarılabilir.


                                        

                                        GOSTR Sertifikası:

GOSTR Sertifikası Rusya’ya yapılacak ihracatlardı ve Rusya içi satışta kullanılan ve ürünün kalitesi tescil eden dokümandır. Zorunlu GOSTR Sertifikası ve gönüllü GOSTR Sertifikası olarak ikiye ayrılmaktadır.

Zorunlu GOSTR Sertifikasına tabii tutulan ürünler EAC Sertifika sistemi yürürlüğe girdikten sonra EAC kapsamına geçti dolayısıyla zorunlu GOSTR Sertifikası yürürlükten kalktı.  Bunun dışında kalan bazı inşaat ürünleri, şarjlı piller gibi ürünler hala Gönüllü GOST R belgelendirmesine tabi tutulmaktadır ve EAC Sertifikası veya Deklarasyonu çıkarılamaz


Zorunlu olan GOSTR Sertifikası 25 Mart 2015 tarihinden sonra gümrüklerde geçişe izin verilmiyor ve bu belgeler Sertifikanın süresi devam etmesine rağmen otomatik olarak iptal edilmişlerdir. Bu bütün sertifikalar için geçerlidir. İnşaat ürünleri ve şarjlı piller için aynı şekilde Gönüllü GOSTR Sertifikası verilmeye devam etmektedir.

 

                                     SGR Sertifikası (Hijyen)


Sözü gecen EAC Sertifikası ve EAC deklarasyonu dışında aynı şekilde sağlıklı ürünler(kâğıt mendil, ,kozmetik, çocuk ürünleri, kimyevi ürünler…) için kullanılan  SGR Sertifikası (Hijyen) dediğimiz hijyen belgesi de ayni şekilde Kazakistan, Belarusça, Rusya, Kırgızistan ve Ermenistan ülkelerinde geçerlidir.

Daha çok 0-3 yaş arası çocuk ürünleri, çocuk bezi, boya, kimyasal maddeler ve kozmetik gibi ürünler için SGR Sertifikası (Hijyen) verilmektedir.SGR Sertifikası (Hijyen); üretim yapan ithalat/ihracat yapan ve bunu özellikle Kazakistan, Belarus, Rusya, Kırgızistan ve Ermenistan ile yapan firmalar da bulunması zorunlu bir belgedir. Ürünün insan sağlığına uygunluğunu kanıtlama da kullanılır.

Ürünün üretimi, depolanması, nakliyesi işlemlerinin insan sağlığına uygunluğunu kanıtlamak açısından bu belge zorunludur. Bu belge olmadan Gümrük Birliği ülkelerinde üretim ve ithalat yapılamaz.

Rusya SGR - Hijyen Belgesi gerektiren ürünler insan vücuduna direk temas eden solunum yolu ile de etkileyebilecek ürünler, giyim parfüm ve kozmetikler, oyuncaklar ve çocukların kullanabileceği tüm gereçler mobilya temizlik malzemeleri insanların kullandığı boya ve kimyasal ürünler ev kimyasalları mutfakta kullanılan bazı araç gereçler ve bir takım endüstriyel ürünlerdir.

Gümrük Birliğinde ürünler gümrükten geçerken ya da gümrük birliği ülkeleri sınırları dahilinde yetkililer tarafından devamlı olarak SGR Sertifikası (Hijyen) sorulmaktadır. SGR Sertifikası (Hijyen) ihracatta bir avantajdır.

SGR Sertifikası (Hijyen), Gümrük Birliği gümrüklerinde ve iç piyasada söz konusu ürünlerin satıldığı depo, mağaza ya da marketlerde devlet yetkilileri ya da tüketiciler tarafından sıkça sorgulanmaktadır.

                         

                      Rusya Yangın Sertifikası

Yangına karşı güvenlik konusunda oldukça hassas olan Rusya Federasyonu'nda bazı ürünlerin Yangına dayanımları, yandıkları takdirde çıkardıkları gazların zehirli olup olmadığı, Yangının yayılma hızı, çıkardığı dumanın oranı gibi değerleri gösteren Rusya Yangın Sertifikası gerekmektedir. Yangın Sertifikası ya da Yangın Deklarasyonu Rusya Federasyonu’na ihracatta belli bazı ürünlerin Yangın güvenlik koşullarına uygun olduğunu kanıtlayan, gümrük işlemleri ve pazara girişte zorunlu olan bir belgedir.

Rusya Yangın Sertifikası Rusya Federasyonu'nun Yangın esnasında zarar görebilecek malzemelerin hasarı ve bu hasar sonucunda ortaya çıkabilecek gaz vs. gibi sorunlar için istediği belgedir. Yanma ihtimali olan inşaat malzemeleri Yangın sinyal sistemleri ve bu sistemlerde kullanılan kablolar Yangını önleyen ya da geciktiren malzemeler malzemeleri Yangından korumak için tasarlanmış yangın dolapları Yangın söndürücüler binanın elektriğini taşıyan kablolar doğalgaz ya da gazla ilgili mekân içerisinde bulunabilecek kombi kazan gibi ürünler için gerekli olan Rusya Yangın Sertifikası alınması zorunludur.

             Bu ürünlerin Rusya Yangın Şartlarına göre belirli testlerden geçirilmesi gerekiyor. Bu testler Rus ya akredite labradorlarda yapılmakta ve ortaya çıkan sonuçlar belgeyi alıp alamayacağınızla ilgili delilleri oluşturmaktadır. Rusya Yangın Sertifikası, orunun özelliklerine göre eksperimizin isteğine göre ya üretim yerinde gerekli denetlemeler yapılarak ya da çeşitli testler yapmak için numuneler istenerek bu testlerde başarı sağlandıktan sonra verilebilir.

Yapılacak testler sonrasında eğer ürünleriniz yanmaya karşı gösterdikleri reaksiyon başarılı bulunursa bu belgeyi alabilirsiniz. Rusya’da iş yapmak isteyenlerin kesinlikle Rusya Yangın Sertifikasını almaları zorunludur.

Rusya Yangın Sertifikasının geçerlilik süresi 1 ile 3 yıl arasında değişmektedir. Rusya Yangın Sertifikası temin süresi de 16 ile 17 gün arasındadır.

Rusya Yangın Sertifikası gerektiren ürünler:

·         Yanıcı özellik taşıyan inşaat malzemeleri ( Halı, duvar kâğıdı, polimer esaslı yer kaplamaları, kapı vb.)

·         Yangın Sinyalizasyon Sistemleri ve veri iletim kabloları

·         Yangın geciktirici ya da önleyici malzemeler, Yangın kapıları

·         Yangın Dolapları ve iç aksamı

·         Yangın Söndürücüler

·         Yangın Damperleri

·         Otomatik yangın söndürme sistemleri ve bileşenleri

·         İtfaiye, pompalar ve hidranlar

·         Elektrik devrelerini koruma cihazları

·         Elektrik kabloları

·         Panolar ve PVC bloklar

·         Duvarlar, Tavanlar ve döşeme için kaplama malzemeleri

·         Isı ve ses yalıtım malzemeleri

·         Çatı ve su yalıtım malzemeleri

·         Yangın önleyici sistem vanaları

·         Duman egzoz fanları

·         Yangın pençeleri, kapılar, kapaklar

·         Binaların ve yapıların mühendislik sistemlerinde kullanılan kanallar

·         Fasad sistemleri

 

Rusya Yangın Sertifikasının önemli özellikleri:

 • Rusya Yangın sertifikası ve Yangın Deklarasyonu Rusya Federasyonu topraklarında geçerli bir belgelerdir.
 • Sertifika sürecini yürütme yetkisi Rosstandart tarafından akredite edilen laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilebilir.
 • Rusya Yangın sertifikası ve Yangın Deklarasyonu parti bazlı ya da seri üretim olarak verilebilir.
 • Rusya Yangın Sertifikası ve Yangın Deklarasyonu geçerlilik süresi 3 yıldır
 • Rusya Yangın Sertifikası ve Yangın Deklarasyonu başvuru sahibi yabancı üretici, satıcı ya da temsilci olabilir.
 • Zorunlu Yangın Sertifikasına tabi olmayan ürünler, Gönüllü Yangın Sertifikası esasına dayalı olarak onaylanması mümkündür. Unun için zorunlu Yangın Sertifikası gerekmiyorsa bile ihalelere katılmak için istenmesi halinde Gönüllü Yangın Sertifikası verilebiliyor.

 

UkrSepro Sertifikası

UkrSepro Sertifikası: Rusya Federasyonu'ndan sonraki en büyük eski doğu bloku pazarı olan Ukrayna, İhracatçı Türk Firmalarının ve Ukrayna’nın komşusu olan ülkelerin ilgisini çekmektedir. Rusya'ya ürünlerini satan birçok firma, Ukrayna'ya da ihracat yapmakta ve gümrükte ve iç pazarda UkrSepro Sertifikası beyan etme zorunluluğu vardır.
             
 UkrSepro Sertifikası bir Ukrayna kalite sistemi onayıdır. Ukrayna’da ticaret yapmak isteyen yabancı şirketler de Ukrayna şirketleri de UkrSepro Sertifikasına sahip olmalıdır.

İki tür UkrSepro Sertifikası mevcuttur: gönüllü ve zorunlu. Belli bir ürünle ilgili olarak uygunluk sertifikasının zorunlu veya gönüllü olmasını Teknik Reglamentler düzenler.UkrSepro Sertifikası Hakkında Genel Bilgi

Her ülke gibi Ukrayna da kendi gümrüklerine gelen ürünlerin kalitesini sorgulamaktadır. Bu ülkeye sıkça sevkiyat yapan firmalar bu belgeye gümrükte ihtiyaç duymaktadır.

Ürünün Ukrayna’da zorunlu onaya tabi olmaması durumunda (gönüllü olarak, rekabet gücünü artırmak amacıyla) gönüllü bir sertifika düzenlenebilir. Uygunluk sertifikasının bir diğer özelliği de bunların tanzimi için ürün testlerinin gerçekleştirilmesinin her zaman gerekli olmamasıdır. Bu durum ürün onayı planlarıyla düzenlenmektedir.

Temel olarak neredeyse bütün tüketim malları zorunlu onaya tabidir.

UkrSepro Sertifikası  tek bir teslimat veya 1, 2 ya da 3 yıl için alınabilir.

 

Kazakistan GOSTK Sertifikası

Sovyetler Birliği'nin dağılması ile beraber Kazakistan, GOST-R standartlarını temel aldığı ve Kazakistan GOSTK Sertifikası adını verdiği kendi ülke standartlarını geliştirmiştir. Bu standartlar GOST-R ile ciddi benzerlikler göstermesine rağmen, işleyişinde ve mevzuatında farklılıklara sahiptir.

EAC Sertifika sisteminin yürürlüğe girmesiyle Kazakistan GOSTK Sertifikası  90% geçersiz hale gelmiştir. EAC Sertifikası kapsamına girmeyen İnşaat malzemeleri, metal konstrüksiyonlar gibi ürünler için Kazakistan GOSTK Sertifikası alınması zorunludur.

Kazakistan GOSTK Sertifikası çeşitleri aşağıdaki gibidir:
Tek Seferlik (Parti Bazında) Sertifika: Bu sertifika tipinde Kazakistan'dan ithalatçı bir firma ile satış sözleşmesi yapılması gerekmektedir. Kazakistan GOSTK Sertifikası üzerinde üretim yeri, ithalatçı firma, ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri ve ürünün G.T.İ.P. numaraları yer almaktadır. Bu sertifikaların kullanımı yalnız tek bir ithalatçı firma için ve bir kereye mahsustur.

                                
1 Yıllık Seri Üretim Sertifikası:

Sadece numune ve dokümanların incelenmesi sonucu, uzman ziyareti yapılmadan 1 yıllık süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikaların 1 yıl sonra güncellenmesi gerekmektedir.

3 Yıllık Seri Üretim Sertifikası:

Uzman ziyareti yapılarak 3 senelik seri üretim için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar alındıktan sonra 3 yıl boyunca bütün gümrük işlemleri ve ürün satışları için geçerlidir. 3 Yıllık Kazakistan GOSTK Sertifikası için her yıl, yıllık inceleme yapılması gerekmektedir.

Özbekistan GOST-U (Özbekistan Ulusal Standardı) Uygunluk Sertifikası:

GOST-U Sertifikası:

   Yaşam ve sağlık için tehlikeli ürünlerin satışını, ürünlerin kalitesini kontrol etmek ve ürünlerin dünya pazarında rekabet edebilirliğini sağlamak için yerli işletmelerin ve girişimcilerin uluslararası ekonomik, bilimsel ve teknik işine katılım koşullarını yaratmak ve ürünlerin uygunluğunun belgelendirilmesi Özbekistan'da GOST-U sertifika sistemi kapsamında gerçekleştirilmektedir. Özbekistan GOST-U Sertifikasının bir diğer önemli nedeni, üreticinin (satıcı, ithalatçı, vb.) Beyan ettiği ürünlerin Özbekistan Kalite standartlarına uygunluğunun onaylanmasıdır

Özbekistan'da gıda, Makina, elektrik-elektronik, alkollü ve alkolsüz içecekler, tütün ürünleri, gübreler, yiyecek ürünleri…gibi ürün gruplarını içeren zorunlu sertifika gerektiren bir ürün listesi bulunmaktadır. Özbekistan'da uygun sertifika (GOST-U) olmaksızın bu tür ürünlerin ithalatı ve kullanımı yasaktır.

Sertifikasyon alanında devlet politikasını Özbekistan'ın ulusal belgelendirme kuruluşu olan Standardizasyon, metroloji ve sertifikasyon kuruluşu(Uzstandart) tarafından düzenlenmektedir. Ajans, sertifika için genel kuralları belirler, düzenlemeler hakkında resmi bilgileri yayınlar, zorunlu sertifikaya tabi ürünlerin listesini belirler.

Özbekistan GOST-U Sertifikasyon sürecinin yürütülmesi akredite edilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılmaktadır.

Ürünlerin Özbekistan GOST-U kapsamında belgelendirilmesi için aşağıdaki belgeler sunulmalıdır:

- ürünler hakkında teknik bilgi

- ürün test raporu

Özbekistan GOST-U Prosedürü:


Yönetmelikler kapsamında, hijyen, veterinerlik, çevre sağlığı ve çevresel standartların ve gereksinimlerin belgelendirilmesi gibi diğer özel sertifikalar gerektiriyorsa, bu konuda akredite kuruluşlardan bilgi alınabilir.

Ürünlerin sertifikalandırılmasının süresi, bu ürünlere ilişkin yönetmeliklerde belirtilen kontrol ve test şartlarına ve / veya test yöntemlerine ek belgelerin alınma zamanı göz önüne alınarak yapılmalıdır (sağlık sertifikası, veterinerlik kararı ), ancak 15 günü geçmez.

Çürüyebilir ürünlerin (tarımsal ürünler ve gıda ürünleri) belgelendirme süresi, dosyalama günü dahil olmak üzere üç günü geçmez. Özbekistan GOST-U Sertifikasyona ilişkin tüm düzenleyici gerekliliklerin doğrulanması ihtiyacı her durumda belgelendirme kuruluşu tarafından belirlenecektir. Hijyen sertifikası sürecinde oluşturulan test sonuçları, belge dosyasının bir parçası olarak gerekecektir.

Başvuran ayrıca, Özbekistan Cumhuriyeti akreditasyon sistemi tarafından akredite edilmiş veya onaylanmış yerli veya yabancı test laboratuvarları tarafından gerçekleştirilen testlerle ilgili belgeler veya tamamlanmış test protokollerini belgelendirme kuruluşuna sunabilir.

Uygunluğun belgelendirilmesi için, özellikle seri üretim için fabrika sahası denetimi gerekebilir. Denetim süreci, uzmanlar tarafından yapılır ve onaylanır.

Denetim sonucunda belgelendirme kuruluşu, belgelendirme sürecinin bir parçası olacak fabrika denetimi protokolünü çıkarır. Muayene süresi numune alma tarihinden itibaren 10 gündür.

Başvuru sahibi tarafından sunulan belgelerin incelenmesinden sonra sertifikasyon kuruluşu bir uygunluk belgesi verir veya reddeder. Sertifika, Devlet dili ve / veya Rusça dilinde verilecektir. Verilen tüm sertifikalar, Özbekistan Cumhuriyeti ulusal sistem belgesinin Devlet Sicilinde tescil edilecektir. Sertifika, yalnızca kayıt numarası mevcutsa geçerlidir.

İthal ürünlere ilişkin uygunluk belgesi bir defalık teslimat(parti bazında) ve seri üretim olarak - 3 yıl için geçerlidir.

Sertifikasyon kuruluşunca Özbekistan GOST-U uygunluk belgesinin verilmesi imalatçısına uygunluk belgesini ve uygunluk işaretini kullanma hakkını verir.

Verilen uygunluk belgesi, ithalat için sevkiyat dosyasının bir parçası olacaktır. Uygunluk belgesi orijinal veya bir kopya olarak imzalanabilir ve sertifika sahibi veya sertifika düzenleyen makam tarafından damgalanabilir. Ayrıca, noter tarafından yasalaştırılmış kopyaları da kullanılabilir.

Ürünün özelliklerini etkileyebilecek ürün tasarımında (kompozisyonda) veya üretim teknolojisinde herhangi bir değişiklik olması durumunda, Üretici şirket bu durumu belge sertifikasyon kuruluşuna bildirmelidir.

Uygunluk belgesi verildikten sonra belgelendirme kuruluşunun yılda en az bir kez sertifikalı ürünlerin denetim, kontrol testini gerçekleştirerek sertifikalardaki gerekliliklere uygunluğunun düzenli olarak teyit edilmesi zorunluluğunu da bilmek önemlidir.

Özbekistan henuz Gümrük Birligi (EAC) kapsaminda degil.

Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 120 Balgat / Çankaya ANKARA

+90 (312) 447 27 40 / +90 (533) 039 95 96 (Mesai saatleri dışında)

info@oaib.org.tr

+90 (312) 446 96 05